Równocześnie bank stworzył niezależną wersję budynku, działającą w wirtualnej rzeczywistości, która osadzona została na platformie Mazer. Przy jej realizacji bank współpracował z firmą XR Wizards. PKO Bank Polski przeniósł warszawską Rotundę do wirtualnego świata i uruchomił swoją placówkę w Metaverse. To pierwszy polski bank, który jest obecny w metaświecie w takiej formie. Budynek usytuowany został na działce WallStreetBets Vs Fundusze hedgingowe – Live Trading Aktualności na platformie Decentraland, gdzie będzie dla banku pełnił funkcję cyfrowego laboratorium do zdobywania know-how w zakresie obecności w metaświatach. Trudno jest ocenić go bezpośrednio od strony biznesowej.
Funkcjonując na tych platformach mierzymy się już z pewnymi wyzwaniami. Przykładowo, musieliśmy kupić działkę na platformie Decentraland. Rozpracowywaliśmy ten temat z naszym zespołem odpowiedzialnym za podatki i rachunkowość.
Szerokie zainteresowanie AI zupełnie mnie nie dziwi, choć jak to bywa z technologicznymi modami, za kilka lat może ona ulec zmianie i pójść w jeszcze innym kierunku. 16 czerwca uruchomiliśmy przetarg i szukamy partnerów, z którymi będziemy mogli współpracować, aby stworzyć tego typu przestrzenie. Wiemy już jakbyśmy chcieli, aby te przestrzenie wyglądały. Teraz szukamy partnera, który mógłby je zrealizować, choć nie wykluczam też, że taki partner mógłby nas wspomóc też swoimi doświadczeniami i pomysłami.
Branża technologiczna co kilkanaście lat przechodzi rewolucję, która całkowicie zmienia jej kierunki rozwoju. Metaverse w perspektywie dekady może stać się dla globalnej gospodarki impulsem rozwojowym takim, jak w przeszłości było pojawienie się komputera osobistego, Internetu czy smartfonów. Chciałbym, aby PKO Bank Polski był gotowy wykorzystać związane z tym szanse, a gdy Metaverse już dojrzeje – aby tak jak dotychczas, nadawał rytm w rozwoju technologicznym krajowego sektora bankowego i polskiej gospodarki.
– powiedział Marek Myszka, Dyrektor Biura Innowacji w PKO Banku Polskim. Zawsze gdzieś będzie granica naszej przestrzeni i nie mamy wpływu na to, co znajdzie się po jej drugiej stronie. Tego typu wyzwań będzie bardzo dużo i pewnie większości z nich jeszcze nie znamy, a będą one pojawiać się wraz z rozwojem metaverse. Rzeczywiście, rewolucja którą rozpętał ChatGPT jest obecnie zjawiskiem, które w pewnym stopniu przyćmiło metaverse.
Chcemy po prostu, aby młodzi ludzie kojarzyli nas z takich platform i mieli na nich dobre z nami doświadczenia dzięki treściom edukacyjnym i rozrywkowym. Wcześniej mieliśmy event świąteczny, podczas którego każdy z uczestników miał okazję wejść Podstawy handlu na Forex z nami w trochę inną interakcję niż na co dzień. Kartkę świąteczną od banku, będącą pierwszą, naszą przymiarką do Non-Fungible Tokens (NFT).
Wynika to z jego definicji i tego, że Czy można zarabiać na handlu metaverse to szereg technologii, które się uzupełniają. Generatywna sztuczna inteligencja może być jednym z elementów, który idealnie współpracuje z metaversem. Stając się ich częścią stajemy się częścią społeczności, które już w nich są. Podążamy więc za klientami do czegoś, co dziś nazwałbym ziemią niczyją, miejscem, które do końca nie jest jeszcze rozpoznane. Wszystko zależy od definicji tego, czym jest metaverse. Dla mnie pojęcie to obejmuje również wszelkie platformy gamingowe takie, jak Fortinte, Minecraft czy Roblox.
Do odwiedzenia najważniejszych punktów wirtualnej PKO Rotundy zachęcają elementy grywalizacji w postaci dostępnych do zebrania cyfrowych kropek. W budynku przez cały czas obecne są także roboty, które pomagają odwiedzającym zapoznać się z podstawowymi informacjami o banku. Drugim strumieniem są wspomniane już platformy gamingowe, gdzie zdecydowanie odbiorcami będzie młodzież czy nawet dzieci poniżej 12 roku życia. Na platformach tych chcemy tworzyć dedykowane miejsca po to, aby np. Wchodzić z dziećmi i młodzieżą w interakcję, uczyć ich choćby o cyberbezpieczeństwie, ale również pokazywać się ze strony wiarygodnego partnera, u którego warto w przyszłości założyć konto.